תלמידות ביה"ס אורט בנצרת נפגשו עם חברותיהן מביה"ס אורט יקנעם במסגרת התכנית "בנות לתעשייה – העצמה אישית ונשית" 25/2/16

طالبات قياديات للعلوم والهندسة בנות מנהיגות למדעים והנדסה

 

פורסם בתאריך 15 בפברואר 2016 מאת מחמוד מרעי

 

ort

 

תלמידות ביה"ס אורט בנצרת נפגשו עם חברותיהן מביה"ס אורט יקנעם במסגרת התכנית "בנות לתעשייה – העצמה אישית ונשית". מנהל תיכון "אורט נצרת ברך את המפגש: "הפרויקט מספק אופק לעתיד המכוון לתעשייה, נעשה במשותף בין בנות מהמגזר הערבי והיהודי דבר שתורם רבות לשבירת מיתוסים , דעות קדומות ותורם לדו הקיום וחיים משותפים בין שני המגזרים.

עמותת תעשיידע, מיסודה של התאחדות התעשיינים, מובילה את התכנית "בנות לתעשייה- העצמה אישית ונשית" , שמטרתה לחשוף את התלמידות לתחומי עניין שונים ואטרקטיביים, לדמויות מפתח של נשות מצליחות, לתפקידים מאתגרים בתעשייה תוך שאיפה לתת מענה להשפעה המגדרית ולעודד דו קיום בין המגזר היהודי והערבי.
הגב' דיאנה אשכנזי, מנהלת מחוז צפון תעשיידע והגב' אסראא אבו ראס, מנהלת התכניות, מובילות את התכנית לאורך השנה כשמטרתן היא לעודד נערות להתמודד עם עובדות קבועות ובלתי מוצדקות הקיימות בקרב בני הנוער בבית הספר ולאחר מכן בשוק העבודה בישראל. בנתוני מצב התעסוקה שנסקרו עבור פורום הנשים בתעשייה נמצאו נתונים אשר מדגישים את הצורך לפעול בבתי הספר וליצור שוויון מלא בין גברים ונשים הן בלימודים באקדמיה, במקום העבודה והן במשפחה.
בעידן המודרני בו קיימת מודעות לקידום מעמד האישה ושוויון בין המינים, קיימת חשיבות רבה בהעצמת דור העתיד והשרשת ערכים אלה.
החשיפה לדילמות ולקשיים איתם מתמודדים תלמידים ותלמידות בתהליך בחירת מסלול לימודים ומקצוע היא בעלת חשיבות לשני המינים. עיסוק משותף בסוגיה זו עשוי להביא להכרה ולהבנה ובכך לשינוי התנהגותי בתהליך בחירת מסלול לימוד לקראת מקומות העבודה בעלי עשייה מגוונת, מאתגרת ומתגמלת.
בתעשיידע מאמינים כי תלמידים החשופים לדעות שונות בתחום המגדר, תלמידים המכירים בכישורים ובנטיות האישיים, תלמידים החוקרים תחום בו הם מתעניינים, יהיו מסוגלים לקחת אחריות על בחירת מסלול לימודים באופן רגיש ומשוכל. התוכנית תעסוק במושגים של הצלחה והגשמה תוך תרגילים שונים המעודדים את התלמידות להאמין בעצמן וביכולתן.
במפגש המשותף של שני בתי הספר לקחו חלק ד"ר שושי טסלר והגב' נורא נסייר – אשר שיתפו את התלמידות בסיפור ההצלחה האישי שלהן ותרמו מהידע שלהן לעידוד הבנות לבחור במקצועות מדע, הנדסה וטכנולוגיה. בהמשך היום, התלמידות עברו סדנאות חווייתיות ומגבשות: סדנת סבונים בתרומת "סבון אלאג'דאד", סדנת זילוף קאפקייקס בהנחיית תהני עודה בוגרת ביה"ס, סדנת צילום בהנחיית זייד מוסא וסדנת עיצוב תכשיטים בהנחיית האלה עוראבי, מורה מביה"ס.
מר נאדר חאמד- יו"ר ועד ההורים הבית ספרי בירך את המשתתפות ואמר להן: "אני רואה חשיבות רבה בקיומם של פרויקטים אשר משלבים פעילות בנושא התעשייה לצד עידוד חיים משותפים בין בנות ערביות ויהודיות. אני מודה להנהלת ביה"ס על היוזמה והמוכנות לקיומם של פעילויות כאלה בהנחיית עמותת תעשיידע שמביאה תכנים ייחודיים ואיכותיים .
עבד אלסלאם אבו אחמד, מנהל תיכון אורט נצרת סיכם את המפגש המשותף: "...הפרויקט מספק אופק לעתיד המכוון לתעשייה, נעשה במשותף בין בנות מהמגזר הערבי והיהודי דבר שתורם רבות לשבירת מיתוסים , דעות קדומות ותורם לדו קיום וחיים משותפים בין שני המגזרים. תודות לשותפים לפרויקט מבי"ס אורט אלון יקנעם למנהלת עדה אברכהן שמש והגב׳ מור ורטנשטין על שיתוף הפעולה, על המוכנות והנכונות לעבוד ביחד ולהוביל פעילות חיונית ומשמעותית. תודות גם לצוות של תעשיידע דיאנה ואיסראא על שיתוף הפעולה והתמיכה למען קיומו של מפגש זה. תודות לצוות בה"ס גאדה אבו אחמד- מנהלת תענית בנות לתעשיה, שירין שדאפנה רכזת מעורבות קהילתית, ח'אלד שדאפנה- רכז החינוך החברתי ולקבוצת הבנות שעשו כל מאמץ בכדי להוציא לפועל את המפגש".